Esmaspäeval, 28. jaanuaril, on Villa ISOVERis õhus põnevust. Ees on tõe hetk. Varsti selgub kui hästi erinevate piirdetarindite ja läbiviikude tihendamine on õnnestunud. Vastutuse annab üsna veendunult Ilari Seitsonen - tegemist on ehitusaegse kvaliteedi tagamisega. Meil on hetkel veel paigas ajutine välisuks. Muidugi võib ka selle teipida ja tihendada, kuid see ei ole eeldatavalt siiski vajalik, leiab ta.
Õhutiheduse mõõtmise protsessi ning vastavat tulemust on jälgimas ka tulevane elanik Juha Murtoniemi - Eks see muidugi põnev olukord, kuigi loodan ehitajate hoolsusele ja oskustele, märgib ta.
Üks nullenergiamaja ehitamise peamisi etappe on välispiirete ja erinevate ühenduste õhupidavuse tagamine. Õhulekkearv n50 väljendab, mitu korda vahetub õhk hoones kui hoonesse tekitatakse 50 Pa (pascal) ala- või ülerõhk. q50 näitab omakorda, kui suur õhulekke hulk voolab läbi välispiirete tunnis 50 Pa rõhkude erinevusel välispiirde pindala kohta (m3 / (h m2)). Nullenergiahoone õhulekkearv q50 on umbes 0,4, Passiivmajades alla 0,6.
Hoone õhutihedust saab mõõta erivarustusega, näiteks kalibreeritud Blower Door - aparaadiga, mille abil saavutatakse rõhu erinevus sise- ja välispiirete vahel. Testi käigus võetakse arvesse ka temperatuur, tuule kiirus ja muud tulemust mõjutavad tegurid.
Aega mõõtmiseks kulub paari tundi. Esimene tund kulub ettevalmistustele (teipimised), teine tund toimub mõõtmine. Tulemus mõõdetakse nii üle- kui ka alarõhuga viiest erinevast kohast.
Pelgalt õhutiheduse arv-väärtus ei tee kedagi veel õndsaks. Mõõtmise ajal otsitakse ja selgitatakse ka võimalikud lekkekohad, näiteks termokaameraga. Probleemide avastamisel õhulekkekohad parandatakse ja teise mõõtmise korral on paranduste edu tagatud.
Võimalikud ohualad ehk kriitilised kohad on kõik läbiviigud auru- või õhutõkkekihis ning seinte ja põrandate liitekohad. Vastavalt eelnevale hinnangule on Villa Isover riskikoht suur lükanduksega aken. Villa ISOVER õhutiheduse tagamiseks kasutati ISOVER Vario aurutõkke- ja õhutihendusüsteemi.
Kui õhutiheduse probleemid avastatakse alles maja valmimisel, on vigade parandamine väga kulukas, sest juba viimstletud pinnatöötlused tuleb uuesti teha. Seetõttu teostatakse kontrollmõõtmised õhutihedusele juba siis kui aurutõke on paigas ja läbiviigud tehtud, kuid sisemised pinnad on veel viimistlemata. Lõplik õhutiheduse mõõtmine toimub siis kui maja on valmis.
Poole tunni 50 Pa alarõhuga n50 näit kõikus 0.58-0.63 vahel, ütleb Ilari Seitsonen. Tulemus on ehitusplatsi varajases staadiumis hea. Ametliku mõõtmise teeme, kui uksed on lõplikult paigas.
Sisemised ehitus- ja viimistlustööd edenevad kiiresti. Kaminahju tellismüüritise ladumine on lõpusirgel. Kamina peale müüritakse veel eraldi kõlari jaoks koht. Rõdu põrand valmib ka nädala jooksul. Nädalal 6 hakatakse paigaldama ülakorruse põrandale põrandakütet.