Hyvinkää elamumessil avalikkuse tähelepanu objektiks olnud objektidel algab pärast elanike sissekolimist tavaline argipäev.
Ka Villa ISOVERi elanikud kolisid augusti lõpus majja sisse ja harjuvad nüüd oma uue ja väga energiatõhusa koduga. Sisseelamise muudab lihtsamaks asjaolu, et kogu sisustus kavandati just selle pere vajaduste ja eelistuste alusel. „Maja vastab väga täpselt projektidele,“ kõneleb Juha Murtoniemi rahulolevalt.
Nullenergiamaja arvestuslik ostetava energia vajadus aastas on 0 kWh. Maja toodab seega ise aasta jooksul nii palju taastuvenergiat, kui ära tarbib. Nullenergiamajas elamine ei nõua elanikelt mingit erilist harjumist, kõik on nii nagu uue majaga ikka. „Hoone automaatsüsteemidest saab küll rohkem teada, kui on pisutki tehnikahuvi. Aga muidu sobitub maja automaatika ikkagi elanike eluga, mitte vastupidi. Kui seadistused on paika saadud, sujub kõik automaatselt,“ rõhutab ta.
Ka nullenergiamajas pööratakse tähelepanu tulede kustutamisele ja sooja vee tarbimisele nagu kõigis energiateadlike inimeste kodudes. Villa ISOVER erineb neist siiski selle poolest, et elanikud saavad seal reaalajas jälgida maja energiatasakaalu: kui palju energiat tavapärase elamise käigus kulutatakse ja kui palju suudab hübriidsüsteem eri aastaaegadel energiat toota.
Nüüd, pärast ehitusprojekti valmimist, võib Juha Murtoniemi samalaadset projekti soovitada kõigile väga energiatõhusa hoone ehitamist planeerivatele inimestele. „Sellise elamumessi ja pilootprojekti puhul on palju osapooli, kelle kõigi huvide arvessevõtmisega on mõnikord raskusi. Midagi imelist nullenergiamaja ehitamine siiski ei nõua,“ julgustab ta.
Õpetlik projekt
Ehitusprojektina oli Villa ISOVERi ehitamine väga huvitav ka kõigile osalenud ehitusspetsialistidele. Ehitustellijaks olnud arendusjuhile Jussi Jokinenile oli projekt väga töömahukas ja ka õpetlik.
Jokinen ootab kannatamatult andmeid Villa ISOVERi energiatarbimise ja -tootmise kohta. „Tegelikult ei saa esimese aasta põhjal veel päris täpseid järeldusi teha, sest konstruktsioonide lõplik kuivamine võtab energiat. Esimese aasta jooksul seadistatakse ka veel hoone tehnosüsteeme. Teine ja kolmas aasta näitavad, milliste tulemusteni Villa ISOVERis jõutakse,“ selgitab Jokinen.
Ülimalt energiatõhusate hoonete ehitamist peetakse väga keerukaks. Vastutava meistri Ilari Seitsoneni sõnul sujus kõik siiski väga hästi. „Eelarves ja ajagraafikus püsimine on tegelikult probleemiks ju kõigi ehitusprojektide juures,“ naerab ta.
Kogenud vastutavale meistrile tegi nullenergiamaja ehitamine selgemaks paljusid asju, mille abil sama projekti saaks edaspidi kindlamalt ja sujuvamalt läbi viia. „Nullenergiamaja peab olema tihe, mis eeldab täpsust ehitamise kõigis faasides. Ehitamiseks tuleb varuda rohkem aega,“ rõhutab Seitsonen.
“Ka projekteerimiseks tuleb kasutada piisavalt palju aega. Tavapärase väikeelamu projekteerimisajale lisaksin kindlasti paar kuud. Konstruktsioonid, detailid ja tehnosüsteemide projektid peavad olema valmis enne ehitamise alustamist, et näiteks ventilatsioonisüsteemi tarbeks poleks vaja hiljem saagida auke juba valmis tihendatud konstruktsiooni. Modelleerimine peaks saama tavapäraseks projekteerimise osaks ka väikeelamute tehnosüsteemide osas. See lihtsustaks väga palju tervikute planeerimist,“ arvab Seitsonen.
Rasket ja keerulist hooneautomaatikat nullenergiamaja ei vaja, kuigi tihti nii arvatakse. „Piisab ka väiksematest seadmetest, kui nende abil saab tagada, et hoone tehnosüsteemid tõesti omavahel ühilduvad ja reageerivad tundlikult näiteks välistemperatuuri kõikumisele või ventileerimisvajaduse muutustele.“
Tööetappide ajagraafikud ja täpne teostamine eeldavad vastutavalt meistrilt tavalisest rohkem kohalolemist ja jõulist projektis osalemist selle kõigil etappidel. „Igale ehitajale tuleb suuta väga täpselt selgitada, mida tehakse ja miks. Kohal peab olema ka selleks, et ei tekiks möödalaskmisi ja vigu ei jääks konstruktsioonide sisse peitu,“ rõhutab ta.
Seitsoneni sõnul näitab Villa ISOVERi ehitamine, et „peaaegu nullenergia tase“ on kõigile kättesaadav. „Kõik on võimalik, kui projektis osalevad professionaalne projekteerija, head koostööpartnerid ja oskuslikud ehitajad."
Jussi Jokinen väidab, et ka ta ise on valmis nullenergiamaja ehitamiseks. „Pärast sellise projekti valmimist tundub see üsnagi loomulik variant!“
Nullenergiakonstruktsioonid ja tehnosüsteemid
Villa ISOVER ehitati arhitektuurikonkursi võitnud arhitektide Tiina Antinoja ja Olli Metso projekti alusel. Majal on väga tihedad konstruktsioonid. Tegemist on energialahenduselt eesrindliku hübriidmajaga, milles kasutatakse energiatootmiseks maa soojusenergiat, päikeseenergiat ja soojust akumuleerivaid küttekoldeid. Ventilatsioonisüsteemis on tõhus soojussalvestuse süsteem.Maja kulutab aastas umbes 8400 kWh elektrit, mille katmiseks on majal päikeseenergiast elektri tootmise süsteem. Üle jääv elekter müüakse Fortumi elektrivõrku.
Fotosid saab vajaduse korral aadressilt:
Nullaenergiamaja Villa ISOVER
Korruste kogupind:175 m2 + 21,5 m2
Ehitustellija: Saint-Gobain Rakennustuotteet Oy / Jussi Jokinen, jussi.jokinen@saint-gobain.com
Peaprojekteerija ja vastutav töödejuhataja: Ilari Seitsonen / Rakteekki Ky, ilari.seitsonen@rakteekki.com
Arhitektuurne projekteerimine: arhitektid Tiina Antinoja ja Olli Metso
Ehitusprojekt: Ilari Seitsonen / Rakteekki Ky, Jaakko Palola / Iin Fasadi
Kütte-, vee- ja ventilatsioonisüsteemide projekteerija: LVI-miten Oy, Timo Niemi, timo.niemi@gmail.com
Elektrisüsteemi projekteerija: EPS-Tekniikka Oy / Petteri Samula, petteri.samula@eps-tekniikka.fi
Päikeseelektrisüsteem: Soleras / Asko Rasinkoski, asko.rasinkoski@soleras.fi
Maaküttesüsteem: NIBE Energy Systems Oy / Janne Kattelus, janne.kattelus@nibe.fi
Sisearhitekt: Suunnitteluhuone Riihimäki / Niina Riihimäki, niina.riihimaki@suunnitteluhuone.fi
Õueala ja haljastuse projekteerimine ja teostus: Viherkonsultointi Risto Vuori ja Koneurakointi J. Laine / Jyrki Laine ja Anu Niska,info@koneurakointilaine.com
Lisaks objekti tellijale Saint-Gobain Rakennustuotteet Oy-le osalesid projektis ka VTT ja WWF.