
Saint-Gobain Multi Comfort House Student Contest 2023 võitjad selgunud
Saint-Gobain on välja andnud auhindu juba 18. korda toimuval rahvusvahelisel arhitektuuriüliõpilaste konkursil Saint-Gobain Multi Comfort House Student Contest. Sellel aastal osales Portugalis toimunud konkursil tudengeid rohkem kui 167 ülikoolist ja 30 riigist.
Üliõpilasvõistluse ülesanne oli kujundada piirkonna taaselustamine. Objekt asus Lissaboni kesklinnast läänes, Tejo jõe ääres, mis kuulub raekoja juurde.
Üliõpilaste lähteülesanne sisaldas kolme etappi:
- Luua uus Lissaboni videoraamatukogu, renoveerides olemasoleva idapoolse hoone.
- Projekteerida uus elamu koos maa-aluse autoparklaga, mis ühendab era- ja ühiselamu kunstnikele ja/või uurijatele, kes kasutavad Lissaboni videoraamatukogu ja seda audiovisuaalset keskust. Lisaks esitada konstruktsioonisõlmed, energiakulu m² koht aastas, CO₂ emissioon vastavalt Saint-Gobain MultiComfort House kontseptsioonile.
- Projekteerida hoonete omavaheline ühendus väliste avalike haljasaladega, mis oleks samal ajal elamusruum, võimaldades kvartali läbimist ja annaks ühenduse ümbritsevaga tänavatel.
Laiemas plaanis oli konkursi eesmärk välja töötada projekt, millel on positiivne mõju nii üksikisikutele kui ka planeedile. Hooned peavad olema väga energiatõhusad ja süsinikdioksiidi heitkogused peavad olema kogu nende elutsükli jooksul madalad. Samal ajal peavad nad toetama elanike heaolu, luues tervislikke ja mugavaid eluruume.
„Saint-Gobainis usume, et hooned võivad ja peaksid pakkuma paremat mugavust, tervist ja heaolu ning samal ajal vähendama nende jalajälge meie looduskeskkonnas. Globaalse soojenemise, loodusvarade nappuse ja kasvava linnastumise kontekstis on see meie eesmärgiks MUUTA MAAILM PAREMAKS KODUKS. Meie meeskonnad töötavad üle maailma iga päev CO₂-heite vähendamisega ja jätkusuutlike lahenduste väljatöötamisega ning kergema ja säästvama ehituse edendamise nimel. Kuid tegeliku mõju saavutamiseks peame tegema koostööd kogu väärtusahelaga ja see on arhitektuuriüliõpilaste konkursi mõte. Selle konkursi kaudu pakume õpilastele võimalust töötada reaalsete projektidega, mis käsitlevad säästva ehituse väljakutseid,“ ütles Saint-Gobaini tegevjuht Benoit BAZIN.
Žüriile avaldas muljet õpilaste poolt välja töötatud projektide kõrge kvaliteet. Igal aastal on projektide tase tõusnud, pöörates suuremat rõhku keskkonnaaspektidele, nagu olelusringi hinnangud, vastates samal ajal arhitektuursele funktsionaalsusele ja kasutajate vajadustele.
Eesti kohalik osalemine viidi läbi TalTech’i Ehituse ja Arhitektuuri Instituudi Arhitektuuri ja Urbanistika Akadeemias kursusetööna, professorite Irina Raua ja Jaan Kuusemetsa juhendamisel. Saint-Gobain Eesti AS poolt oli juhendajaks ja tehniliseks nõustajaks Indrek Sniker.
Eesti žüriisse kuulusid arhitektid Ra Luhse, Tanel Tuhal ja Ricardo Carvalho (Portugal) ning Indrek Sniker Saint-Gobain Eestist.
Lõppvõistlusel esindasid Eestit Karl Toomas Radik ja Matthias Veski
Konkursi võitja – Roheline laine, Lõuna Korea võistkond
https://architecture-student-contest.saint-gobain.com/project/2023/south-korea/green-wave
Žürii kiitis tööd väga kõrge arhitektuurilise, tehnilise, keskkonna- ja sotsiaalse kvaliteedi eest. Väga originaalne arhitektuur põimib väliste ruumide kvaliteeti ja seost lähedal asuvate hoonete vahel ning siseruume välispinna ja horisontaalse planeeringu vahel. Seega muutusid ülejäänud ruumide asjakohane käsitlemine elanike jaoks kvaliteetseteks ruumideks, tagades samal ajal ka selle välispindade sujuva terviku.
Teine koht – Kaasaaegne Pombalina maja, Portugali võistkond
https://architecture-student-contest.saint-gobain.com/project/2023/portugal/contemporary-pombalina-house
See projekt rõhutab ajaloolise linna, nagu Lissabon, omaduste säilitamise ja kontekstiga integreerimise tähtsust. Projekti tunnustati selle võimaliku teostatavuse, hea materjalivaliku, hõlpsasti ehitatava ja hõlpsasti hooldatava projekti eest, võttes seega arvesse selle toimimise jätkusuutlikkust. Samuti loob projekt hea tasakaalu ehitatud keskkonna ja looduskeskkonna vahel.
Kolmas koht – Ladu, Mehhiko
https://architecture-student-contest.saint-gobain.com/project/2023/mexico/thewarehouse
See projekt integreerub väga hästi ümbritsevasse keskkonda, lisades selle fassaadi passiivse disaini kaalutlused, kohandatud päikesekaitse läänes ja olles samal ajal avatum ida poole, et optimeerida kasutajate mugavust. Tõsteti esile strateegiat ventilatsiooni ja soojusvahetuse planeerimisel. Lisaks arutati kergete ja kokkupandavate materjalide kasutamist, et optimeerida ehitusaega ja vähendada jäätmeid.
Žürii eriauhind - Eluruumid mälus, kohanemisvõimelise Lissaboni ehitamine, Kolumbia võistkond
https://architecture-student-contest.saint-gobain.com/project/2023/colombia/dwellings-memory-building-adaptive-lisbon
Erihinnana hindas žürii eelkõige narratiivi tulevase kliimamuutuse stsenaariumile ettepanekut vastupanuvõimest, hinnates mitte ainult väiksemat energiatarbimist, vaid ka sisemise soojusmugavuse säilitamist. Veel üks hinnatud omadus oli keskendumine piirkonna taaselustamisele kohaliku taimestiku integreerimisega nendesse tulevase kliimaga kohanemise stsenaariumidesse.
Tudengute lemmik – Kollane, Poola võistkond
https://architecture-student-contest.saint-gobain.com/project/2023/poland/yellow
Õpilastel oli võimalus hääletada oma lemmikprojekti üle, kus hinnati eriti „Kollase“ projekti narratiivi, mis on inspireeritud Lissaboni värvilistest fassaadidest ja tänavatest.
See 2004. aastal loodud konkurss, mis on suunatud peamiselt arhitektuuri-, inseneri- ja disainitudengitele, on loodud selleks, et tõsta esile üliõpilaste asjatundlikkust projektis, mis põhineb linnaosa või linna tegelikel vajadustel, kasutades elamispindade loomiseks Saint-Gobaini säästva ehituse lähenemisviisi. Mis austavad planeeti ja elanike heaolu.