Jätkusuutlikkus
Koolitus
Üritus
3 minutes min

Seminar arhitektidele ja projekteerijatele - Jätkusuutlik ja energiatõhus renoveerimine

SG arhitektide seminar 2024

15.02.24 toimus traditsiooniline seminar arhitektidele ja projekteerijatele, kus selle aasta fookus teemaks oli jätkusuutlik renoveerimine, energiatõhusus ja tehaselised lahendused

Seminari korraldajateks olid Saint-Gobain Eesti poolelt ISOVER / Gyproc ja Glass ning partneriteks RUUKKI ja VELUX

Renoveerimislaine

Euroopa plaanib aastaks 2050 olla kliimaneutraalne ja selle saavutamiseks lepiti kokku Euroopa Liidu (EL) roheleppes, mis annab üldise suuna ka EL-i investeeringutele. See tähendab, et ligikaudu 25 aasta pärast on meie hooned ja taristu jätkusuutlikult korraldatud, linnaruumid heitgaasivabad ja meie energia tuleneb loodussõbralikest lahendustest.

Kuna hoonefond on Euroopas üks suurimaid energia tarbijaid ja Euroopa Komisjoni sõnul on 75 protsenti sellest energiat raiskav, on hoonete rekonstrueerimisel oluline positiivne mõju energia säästule, vähendades ka koduomanike energiakulusid. Näiteks Eesti kogemusel võib korterelamu rekonstrueerimine energiamärgise klassi C anda kütteenergia säästu 65 protsenti ning soojusenergia ja elektri kulusid vähendada 50 protsenti.

Ringmajandus

Ringmajanduse suunas liikudes on oluline silmas pidada, et ehitis jätaks keskkonnale võimalikult väikese jälje ning seda kogu tema elukaare jooksul ehk lisaks süsiniku jalajäljele tuleb pöörata tähelepanu ka kasutatavate materjalide ja toodete taaskasutatavusele ning jäätmete vähendamisele.

 

Jätkusuutlikku elukeskkonda ei saavuta üksinda tegutsedes, vaid läbi kaasava ja aktiivse koostöö: Euroopa Liidu, riigi, eraettevõtluse, hariduse ja üksikisiku tasandil.

Seminaril käsitletud teemad

Väikelinna väljakutse - kuidas renoveerida muinsuskaitse all olev hoone energiasäästlikuks - Anti Hamburg, Professor, Ehitusinstituudi direktor

Millises tehnilises olukorras on väikelinna muinsuskaitse piirkonna elamu Võru näitel. Kas muinsuskaitselised piirangud takistavad energiatõhususe saavutamist. Millised on võimalused ja lahendused energiatõhususe saavutamiseks.

 

Jätkusuutlik renoveerimine Isoveri ja Gyproc lahendustega - Indrek Sniker, ISOVER müügijuht, tehniline konsultant

Käsitletud sai toodete keskkonnadeklaratsioonid ja renovatsiooniks sobivad lahendused ning nende CO2 emissioonid. 

 

Exploring Glass Trends in the Renovation Market: A Swedish Perspective - Oskar Storm ja Agneta Jõepere, Saint-Gobain Glass arhitektuursete projektide spetsifikatsiooni juhid

Ettekanne tutvustas viimaseid arenguid ja väljakutseid Rootsi renoveerimisturul. Tähelepanu pööratakse ka EPD kättesaadavusele ning uuritakse madala süsinikusisaldusega klaasi kasutamise peamisi eeliseid ja võimalusi ehituses.

 

Hoonete renoveerimine läbi Ruukki jätkusuutlike materjalide ja lahenduste - Kaupo Pertel, Ruukki Baltikumi tehnilise- ja projekteerimisosakonna juht ja Toomas Velleste, katusetoodete müügikonsultant

Tänane jätkusuutlikkuse seis õhukesest lehtterasest ehitustoodete turul, renoveerimise lähem ja kaugem tulevik. Fossiilkütusevaba teras. Väiksem hoone eluea keskkonnajalajälg läbi pikema hooldusvälba ja meie kliimas toimivate katuse- ja seinakonstruktsioonidega. Modulaarsed ja energiat tootvad lahendused. Materjalide taaskasutus.

 

Designing with daylight – methodology, measurements and implementation - Giulio Camiz, Velux arhitektuuri teadusjuht

Kuidas planeerida ruumi teadlikul viisil päevavalgust, kasutades õiget metoodikat. Valguse kompositsioonilised ja funktsionaalsed aspektid (mõõtmised ja parameetrid). Näited, mis muudavad ruumid tasakaalustatuks (päevavalguse diagnoos ja kujundus). 

 

Tehaselise renoveerimise lahendused - Targo Kalamees, Tallinna Tehnikakõrgkooli volitatud energiatõhususe spetsialist ja Eero Nigumann, Timbeco Eesti projektijuht

Tehaselisel renoveerimisel õhu- ja aurutõkke ning tuuletõkke valiku mõju lisasoojustuselemendi soojus- ja niiskustehnilisele toimivusele ning fassaadikatte valiku võimalused. 

Alates eelmisest aastat lisasime seminarile ka suurema nn expo osa, kus oli välja pandud erinevad lahenduste ja toodete näidised. Hea võimalus oma käega katsuda ning otse spetsialistilt lisainfot küsida või nõu saada mõne muu huvipakkuva teema osas. 

Seminaril osales ca 230 kuulajat, kelle seas oli nii arhitekte, kui ka projekteerijaid. Seega Kumu auditoorium oli täis ning pauside ajal fuajees tihe sagimine. Külastajad oli aga mõistvad ning kõik laabus kenasti. 

Arhitektide seminar 2024
Arhitektide seminar 2024
Arhitektide seminar 2024
Arhitektide seminar 2024
Arhitektide seminar 2024
Arhitektide seminar 2024

Peale seminari päeva oli osalejatel võimalus minna koos giidiga tutvuma Kumu näituste või ekspositsiooni osadega.