3 min

Taaskasutatud plast ISOVERi toodete pakkematerjalides

Isover pakendid

Saint-Gobain on Soomes pühendunud taaskasutatud plasti kasutamise suurendamisele oma pakkematerjalides, kuid mida tuleks plastiku taaskasutamisel arvestada?

Saint-Gobain kasutab Soomes plasti muu hulgas toodete, tarvikute  ning ehitusmaterjalide pakendamiseks. Pakendiplast sisaldab lisaks toote kaitsmisele ka kasutaja jaoks olulist ja enamasti isegi juriidilist teavet. Pakendiplast peab seega olema vastupidav ja kvaliteetne, et vastu pidada erinevates tingimustes.

Esmasest toorainest valmistatud plasti kƵrval on tƵusnud taaskasutatud materjalist valmistatud plasti osakaal ning Saint-Gobain Finland OY-l on eesmƤrgiks vƵtta kasutusele taaskasutatud materjale pakendite tootmisel. 

Saint-Gobain Finlandi eesmärk on see, et aastaks 2030 läheks kogu meie pakendimaterjal uuesti ringlusse ja vähemalt 70% uute pakendite tootmise algmaterjalist oleks kas taaskasutatud või biopõhine, ütleb Saint-Gobain Finland jätkusuutlikkuse juht Anne Kaiser.
 

Saint-Gobain on pühendunud plasti korduvkasutamisele

Saint-Gobain Finland on seotud Soome Ehitusplasti Rohelise Kokkuleppega (Rakentamisen muovit green deal-sopimukseen), sest ettevƵte soovib olla suunanƤitajaks ehitussektoris jƤtkusuutlikkuse valdkonnas.

ā€žTƶƶstuse suurtegijana tahame teha kƵik endast oleneva, et edendada plastide ringlussevƵttu ja taaskasutamist ning samal ajal tuua head tavad kƵigile kasutamiseksā€œ, ütleb Anne.

Taaskasutatud materjalist valmistatud plasti kasutamine nƵuab aga mitme erineva asjaoluga arvestamist.
 

Hea kvaliteediga taaskasutatud plasti vajadus

Saint-Gobain Finland pakendiplasti hankimise eest vastutav Katri Naatti sƵnul on vƤljakutseks sageli piisavas koguses ja sobiva kvaliteediga materjali kƤttesaadavus.

Kodumajapidamistest kogutud taaskasutatud plastik on sageli ebapuhas – see tƤhendab, et plastis on pappi, metalle ja muid saasteaineid. Seda on keeruline puhastada ja vaevalt saab seda kasutada taaskasutatud plasti tootmises. Meie taaskasutatud tooraine pƤrineb sageli ettevƵtetest, lausub Katri. Selleks, et ringulusse vƵetud plast jƵuaks tootmisliinidele, peab see olema pehme ja vastama kehtestatud kriteeriumitele. Soomes on mitmeid taaskasutatud plastide tootjad ning taaskasutatud plastmassi tooraine pƤrineb peale Soome ka mujalt Euroopast. Saint-Gobain Finland on kaardistanud ka enda plastijƤƤtmete kasutamise.

Üha rohkem lisatakse toodetele taaskasutatud materjali ning vastav regulatsioon veab ka antud valdkonna arengut. Lisaks taaskasutatud materjali kasutamisele on plasti õhendamine üks viis, kuidas vähendada pakendimaterjalides kasutatava plasti kogust, ütleb Katri.

Taaskasutatud plasti kƵige olulisem kriteerium on vastupidavus

Kõik taaskasutatud plastid on enne kasutamist tootmisprotsesside seadmetes rangelt testitud. Plast peab vastu pidama masinatest ja seadmetest valgumisele ja valmistoodete pakendite transportimisele. Pakendis kasutatav plastik on tavaliselt üsna õhuke ja seetõttu tundlik näiteks ilmastikumuutuste suhtes.

Testimisfaas vƵtab sageli kaua aega, nƤiteks pool aastat, sest toodet tuleb testida mitmes partiis, rƤƤgib Katri.

Esmalt testitakse taaskasutatud plasti vƤikestes partiides ja kui saadakse hea tulemus, siis katsetatakse suurema partiiga. MƵnikord juhtub, et toode tƶƶtab vƤikese partiina, kuid suuremates ja ajaliselt pikema tootmise puhul ei sƤili plastil piisavalt valguvust. LƵpptulemusena taaskasutatud plasti kasutamine pakendites ei tohi olla lƵppkasutajale nƤhtav vƵi arusaadav - nƤiteks, et pakend puruneb kergemini ja selle sees olev toode seelƤbi rikneb, rƤƤgib Katri.

Pühendumine on seda väärt