2 minutes min

Klaasi taaskasutamine klaasvilla tootmises

cullet

ISOVER klaasvilla tootja Saint-Gobain Finland Oy on Soome suurim klaasi taaskasutaja. Klaasvilla valmistamiseks kasutatud toorainetest moodustab taaskasutatud klaas koguni 60-80 %.

Kas sa teadsid, et...

40%

vähem energiat kulub klaasi taaskasutamisel, kui klaasi valmistamiseks algsetest toorainetest.

80%

Soome Hyvinkää ja Forssa tehaste klaasi taaskasutamise määr. Ülemaailmne keskmine ISOVER toodete puhul 54%. 

Tooraineks taaskasutatud klaas

Klaasvilla tootmine on Soomes oluline osa klaasijäätmete ringlussüsteemist. Taaskasutatud klaasi kasutamine vähendab oluliselt klaasvilla keskkonnamõju. Taaskasutatud klaasi kasutamine klaasvilla tootmises säästab klaasi valmistamiseks kasutatavaid algseid toormeid (liiv, sooda ja lubjakivi) ja aitab vähendada tootmisprotsessi energiatarbimist ning vähendab mõnevõrra ka toorme sulamisel tekkivat õhusaastet.

Klaasi taaskasutamisega kaasnev kasu on järgmine:

  • Kasvuhoonegaaside ehk CO2 emissiooni vähendamine. Klaaspakendi tootmise puhul väheneb näiteks kasvuhoone gaasi emissioonide hulk atmosfääris 5% kasutades toorainena 10% klaasipuru.
  • Energiakasutuse vähendamine, 1 tonni klaasi tootmine liivast, soodast ja muust kulutab 3 x enam energiat kui kasutatud klaasist
  • 100% ehk lõpmata kordi ümbertöödeldav, kusjuures klaasi omadused taaskasutamisel ei halvene
  • Kõige jätkusuutlikum pakendamise materjal, kuna klaasi tegemiseks on rohkelt toormaterjali, mis on valmis saadaval ning ei ole vaja fossiilseid kütuseid materjali puhastamiseks.

Klaasi elutsükkel

Klaas on huvitav ja ainulaadne materjal, mida saab korduvalt taaskasutada uute klaastoodete valmistamiseks ilma, et nende kvaliteet halveneks. Saadud materjali omadused on samad, mis esmakordsel loodusliku toorme sulatamisel saadud klaasil. Klaas võib olla painduv ning samas väga habras. Klaas võib juhtida elektrit, aga samas olla eriti hea soojusisolatsioon. Tegelikult on tavaline aknaklaas vaid tahke vedelik. Klaas saab alguse liivateradest ning klaasi võib edasi kasutada peaaegu lõputuid kordi, seega on tal väga pikk elutsükkel.

Klaasi elutsükkel